×
×

Marzec 1980

13 MARCA

► Sąd Rejonowy w Grudziądzu skazał współpracownika KSS „KOR” Edmunda Zadrożyńskiego na 3 lata więzienia za kierowanie gangiem złodziejskim. Jedynym świadkiem oskarżenia jest jego syn Mirosław Zadrożyński, którego SB biciem zmusiła do obciążenia ojca.

14 MARCA

► Katastrofa lotnicza na Okęciu. Zginęło 87 osób, m.in. znana piosenkarka Anna Jantar.

21 MARCA

► Na krakowskim rynku, na znak protestu przeciwko przemilczaniu zbrodni katyńskiej, aktu samospalenia dokonuje były żołnierz AK, członek Kedywu, 70-letni Walenty Badylak z Przemyśla.

23 MARCA

► Odbywają się wybory do Sejmu PRL. Wedle oficjalnego komunikatu wzięło w nich udział 99% uprawnionych, według KSS „KOR” liczba ta w Warszawie wyniosła ok. 75% uprawnionych. W okresie poprzedzającym wybory SB przeprowadziła co najmniej 159 rewizji i 221 zatrzymań członków opozycji demokratycznej. W Warszawie miały miejsce liczne przedwyborcze akcje ulotkowe, w których rozrzucono ok. 200 tys. ulotek; jednego z organizatorów, współpracownika KSS „KOR” Anatola Lawinę, skazano na 3 miesiące aresztu za zaśmiecanie miasta.
► W wydanych w związku z wyborami oświadczeniach Polskie Porozumienie Niepodległościowe stwierdza, że parlament powinien zostać wybrany w oparciu o pięcioprzymiotnikową ordynację; KSS „KOR” podkreśla, że udział w tej przykrej farsie ubliża godności obywatelskiej i ludzkiej; ROPCiO wskazuje, że udział w wyborach nie jest obowiązkowy.

25 MARCA

► Aresztowano Mirosława Chojeckiego, szefa Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWa, pod zarzutem kradzieży powielacza (w sprawie z Bogdanem Grzesiakiem).